Aku šroubováky: tipy pro výběr a užitečné informace

AKU šroubovákyK čemu je aku šroubovák vhodný, jak funguje a proč byste ho měli v dílně mít? To všechno se dozvíte na následujících řádcích.

Obliba akumulátorového nářadí neustále vzrůstá, neboť moderní články umožňují mnohem delší práci bez přerušování kvůli nabíjení. 

Výhody a nevýhody aku šroubováků

Ve prospěch aku šroubováků hovoří nízká cena, hmotnost a také kompaktní provedení. Díky akumulátoru je práce s nimi mnohem komfortnější, bez omezení daných délkou kabelu apod. Jejich nevýhodou je nižší výkon v porovnání s přístroji vyžadujícími připojení na zdroj elektrické energie. Někoho může od jeho pořízení odradit také jednostranné použití.

  • Aku šroubováky: Aku šroubovák je velmi užitečný nástroj, který najde uplatnění nejen v každé dílně, ale ani v domácnosti by neměl chybět. V našem internetovém obchodě si vyberete z aku šroubováků vhodných pro příležitostné práce, stejně jako přístroje, které uspokojí i náročné uživatele v rámci různých výkonnostních tříd.
  • Aku vrtací šroubováky: V této kategorii naleznete vrtací šroubováky s akumulátorem o vyšším napětí, které umožňují všestrannější použití v rámci vrtání do méně tvrdých povrchů.
  • Aku příklepové vrtací šroubováky: Příklepový mechanismus zaručuje rychlejší postup při vrtání, což z těchto šroubováků činí poměrně všestranné přístroje.
  • Aku úhlové šroubováky: Pro práci ve stísněných prostorech jsou určeny úhlové aku šroubováky, které díky možnosti sklopení nebo otočení rukojeti usnadňují manipulaci v omezeném rozsahu, při špatném přístupu apod. 

Rady pro výběr ideálního aku šroubováku

Jak vybrat správný aku šroubovák? Nutno podotknout, že neexistuje univerzální návod a vždy je nutno vycházet za zamýšleného využití. Například k sestavování nábytku a podobným, méně náročným kutilským pracím by byl výkonný, ovšem mnohem těžší nástroj nepraktický. V případě přístrojů vhodných k vrtání do zdiva nebo do kovu je nutno počítat s vyšší hmotností a poněkud horší ovladatelností, což ovšem vysoký výkon bohatě vyváží.

Napětí, utahovací moment a počet otáček

Nejmenší šroubováky s akumulátorem o napětí 3,6 a 7,2 V umožňují velmi snadnou manipulaci a přesnou práci, téměř jako klasické šroubováky. Jsou vhodnými pomocníky mimo jiné při montáži nábytku. V tomto případě platí, že utahovací moment 5 Nm je pro běžnou práci zcela dostačující.

Pro dotahování s větší silou jsou vhodné aku šroubováky s automatickým zablokováním hřídele, tedy aretací vřetena. Díky tomu aku šroubovák poslouží jako mechanický nástroj k závěrečnému dotažení šroubu či vrutu.

S ohledem na širší využití jsou vhodné dvourychlostní modely, které nabízí volbu mezi nižšími otáčkami (zhruba 500 otáček za minutu) a vyššími otáčkami (až 1500 otáček za minutu). Neméně praktická je možnost nastavení utahovacího momentu, při němž dojde k prokluzování momentové spojky.

Další užitečné prvky

Aku šroubováky jsou také často vybaveny LED diodou, která usnadní práci na hůře dostupných místech s nedostatkem světla. Akumulátorový šroubovák s rychlým nabíjením je nedocenitelný při potřebě nepřetržité práce. Praktický je také indikátor stavu nabití.

Jako užitečný se může mnohdy ukázat výměnný akumulátor, který umožňuje delší práci. Po skončení životnosti článků není nutné pořizovat nový šroubovák, stačí nový akumulátor.

Tipy na osvědčené modely

AKU šroubovákPřed nákupem konkrétního přístroje stojí za porovnání nabídka různého akumulátorového nářadí napříč jednotlivými značkami, neboť mnoho výrobců nabízí možnost dokoupení samostatných strojů bez akumulátorů. Používání jednoho akumulátoru k různým nástrojům je ekologické a samozřejmě také ekonomické.

Akumulátorové šroubováky charakterizuje většinou poměrně nízká hmotnost a také kompaktní velikost, což je předurčuje k rychlé a přesné práci. I takový malý pomocník však nabízí dostatečný výkon pro běžné kutilské práce v domácnosti i kolem domu. Aku šroubováky náležející do vyšší třídy jsou často doplněny o celou řadu praktických doplňků.

Vhodným pomocníkem do každé domácnosti i dílny pro spíše příležitostné použití je aku šroubovák EXTOL CRAFT 3,6V. Dobrým poměrem kvality a ceny je charakteristický aku šroubovák Ryobi R4SD-L13C.

V rámci sortimentu vrtacích aku šroubováků představuje finančně dostupné řešení aku vrtačka 10,8V/1,5Ah Li-Ion, 12,5/26Nm. Do vyšší třídy spadá například AEG aku vrtací šroubovák BS 18 G2 Li-152C.

Z kategorie úhlových aku šroubováků stojí za pozornost například model HITACHI aku úhlový vrtací šroubovák DB3DL2.

Co se týče příklepových aku vrtacích šroubováků, představuje ideální řešení pro nenáročné kutily aku příklepová vrtačka 14,4V Li-Ion. Pro náročné uživatele je vhodným kandidátem AEG aku příklepová vrtačka BSB 18 C Li-402C.

Doporučené příslušenství pro aku šroubováky a další tipy

V rámci příslušenství pro aku šroubováky vám nabízíme například náhradní baterie, díky nimž lze prodloužit životnost stroje. Stejně tak zde naleznete sklíčidla a další užitečné komponenty.

Aku šroubovák s mechanickým příklepem rozhodně stojí za zvážení v případě, že nechcete investovat i do vrtačky. Přesto však platí, že k vrtání do zdiva je vhodnější elektrická příklepová vrtačka, případně vrtací kladivo. Velmi všestranné jsou také kombinované aku sety nebo multifunkční aku nářadí.