Rázový utahovák: pomocník profesionálů

Nejen pracovníci v pneuservisech nebo montéři těžkých kovových konstrukcí ocení výhody, které nabízí rázový utahovák. Díky šíři a rozmanitosti současného sortimentu si toto užitečné nářadí může pořídit téměř každý, kdo si chce třeba jen usnadnit výměnu kol svého auta.

Rázový utahovák
Rázový utahovák slouží profesionálům i kutilům. Pro každého se ale hodí jiný.

 Co je rázový utahovák

Jde o ruční nářadí, které umožní snadno a rychle utahovat nebo povolovat velké šrouby vyžadující vysoké hodnoty kroutícího momentu. Utahování nebo povolování je zajištěno údery, které probíhají ve směru rotace nástroje. Rázový utahovák může být napájen ze sítě nebo akumulátoru, k dispozici jsou také utahováky poháněné stlačeným vzduchem. V našem e-shopu najdete všechny tyto kategorie:

Chcete-li mít při práci úplnou svobodu pohybu, zvolte akumulátorový rázový utahovák. Pokud ale máte k dispozici kompresor, může být nejefektivnější volbou pneumatický utahovák.

Na co se rázový utahovák používá

Jak už jsme naznačili, největší užitek rázový utahovák najde tam, kde se pracuje s vysokým utahovacím momentem. Tedy například:

  • Pří výměně kol, výrobě a opravách nákladních, osobních nebo i kolejových vozidel, těžkých strojů
  • V těžkém průmyslu a stavebnictví při práci na ocelových konstrukcích
  • Využijete jej při uvolňování zarezlých šroubů a matic stejně jako při kompletaci šroubovaných spojů

Na jakých parametrech záleží?

V případě rázového utahováku se vše točí kolem kroutícího momentu. Ten může dosahovat úctyhodných hodnot, v případě profesionálního nářadí až tisíců Nm. Například některé profesionální akumulátorové rázové utahováky Milwaukee poskytují kroutící moment až okolo 2 000 Nm. Nejlepší pneumatické utahováky pak zvládnou i 3 000 Nm.

Naopak, pokud potřebujete jen párkrát do roka povolit a utáhnout šrouby kol, případně pár drobností v domácí dílně, bude vám bohatě stačit mnohem levnější rázový utahovák, který pracuje s hodnotami 200-300 Nm. I to jsou hodnoty přesahující obvyklá doporučení výrobců automobilů pro utahovací momenty šroubů kol.

Kromě maximální hodnoty utahovacího momentu doporučujeme pohlídat si i možnosti jeho regulace. Prověřte také, zda vám vyhovuje typ a rozměr upínacího nástavce. Často jde o čtyřhran 1/2", případně 3/4" nebo 1".

Jako u každého produktu i v případě rázového utahováku můžete ušetřit volbou méně kvalitního modelu, který pro příležitostné použití může být dostačující. Při častějším nebo dokonce komerčním nasazení však doporučujeme připlatit si za vyšší modely prověřených značek. Taková investice se nepochybně vyplatí.

Kvalitní rázové utahováky vybírejte na Tomek Nářadí. 

show_Products