Jak vybrat pilu?

Vybírání správné pily je těžký oříšek. Proto jsme se rozhodli vám tento nelehký úkol usnadnit a představit vám náš sortiment různých typů pil pro různé účely. Některé pily jsou vhodné k řezání tvarů, některé k řezání dřeva nebo kovů a některé mají univerzální využití. Naší radou pro začátek je především ujasnit si, jaký typ materiálu chcete s pilou pokořit.

Typy pil

Dnešní moderní pily vychází z klasické ruční pily. Ta je známá už z dob starého Řecka. O staletí později ale získala ruční pila vyšší výkon a elektrický pohon. Proto se při výběru pily můžete setkat zejména s těmito nejznámějšími typy:

Co chcete řezat?

Každá pila se hodí na něco jiného. Profesionálové proto obvykle vlastní více typů pil, zatímco laik si vybírá jeden víceúčelový nástroj, kterému lze například měnit kotouče. 

Řezání trámů

U dřevěných trámů záleží na jejich velikosti. Zpravidla se používá pokosová pila. Pokud netoužíte po přesném řezu nebo pokud jsou trámy hodně silné, můžete použít také elektrickou řetězovou pilu.

Řezání laminátu

Na laminát je vhodná pokosová pila nebo kotoučová pila. Pro řezání laminátu v místech okolo trubek, topení nebo sloupů lze použít přímočarou pilu nebo stolní pilu.

Řezání kovů

Pro řezání kovů se hodí kotoučová pila na kov nebo pásová pila na kov. Zvolit můžete i jiné pily na kov.

Řezání překližky

Překližku lze bez problému řezat téměř jakoukoliv pilou, pro náročnější práce je vhodná kvalitní kotoučová pila.

Řezání kmenů

Nejideálnějším nástrojem pro řezání stromových kmenů je elektrická řetězová pila. 

Řezání dřevěných desek

Můžete jej provádět se všemi běžnými pilami.

Řezání palet

Opět je nejvhodnější volbou elektrická řetězová pila.

Řezání palivového dříví

Ani zde neuděláte chybu s elektrickou řetězovou pilou. 

Jaké parametry řešit při výběru pily

 1. Pohon pily
  Vybírat můžete z elektrických pil, které se kabelem zapojují do elektřiny, nebo z aku pil, jež fungují díky dobíjecímu akumulátoru. Pokud plánujete s pilou pracovat v blízkosti elektrické přípojky (popřípadě plánujete používat prodlužku), elektrická pila je jistotou dobrého výkonu. Akumulátorové pily jsou vhodné například pro práci na stromě, kde může být kabel překážkou. Je ale třeba počítat s nepříliš dlouhou výdrží a nutností dobíjení.U elektrických řetězových pil se můžete setkat také s benzínovým pohonem.

 2. Hmotnost pily
  Hmotnost je velmi důležitým kritériem, které při výběru pily zvážit. Práce s pilou může být náročná sama o sobě a pokud chcete pilu používat pro časově náročnější úkony, určitě vyberte některou z lehčích variant.

 3. Maximální hloubka řetězu
  Ta se odvíjí od průměru kotouče. Zaměřit se můžete také na délku lišty, která vám usnadní vedení přímého řezu (a naopak může znepříjemnit šikmé řezání).

 4. Další funkce
  Některé pily mohou mít speciální funkce, jako je například odsávání prachu.

 5. Délka kabelu
  Důležitý parametr, pokud zvolíme jakoukoliv elektrickou pilu. Přívodní kabel lze pohodlně prodloužit prodlužovacími kabely.

Příslušenství pro bezpečnou práci s pilou

Ať už jste profesionál nebo domácí kutil, nezapomínejte při práci s pilou používat vhodný ochranný oděv. Hodit se mohou ochranné rukavice, ochranná přilba i ochranné brýle a štíty. Důležitý je i výběr správné pracovní obuvi, která eliminuje riziko uklouznutí.