Jak vybrat vrtačku

Vrtačka je nezbytnou součástí výbavy každého profesionála i domácího kutila. I když se vám může zdát, že tento nástroj při vaší frekvenci úprav bydlení a DIY projektech určitě nevyužijete, po čase zjistíte, že alespoň základní verze vrtačky vám nesmí chybět. Elektrická vrtačka s příklepem i bez nebo aku vrtačka se dá použít k vyvrtání otvorů do různých povrchů, k utažení nebo povolení šroubků i k mnoha dalším úkonům. Díky správně vybrané vrtačce si budete moci sami připevnit, opravit nebo realizovat vše, na co si vzpomenete – ať už jste profesionál nebo ne.

Protože se dnes na trhu nabízí velké množství různých vrtaček od akumulátorových přes elektrické, stolní, sloupové, s příklepem nebo bez příklepu, pomůžeme vám vybrat tu správnou. Pojďte se s námi podívat, co při výběru vrtačky zvážit.

Typy vrtaček

Vrtačky můžeme rozdělit například podle typu napájení na akumulátorové vrtačky (aku vrtačky) a elektrické vrtačky. Obě jmenované kategorie můžeme dále dělit podle funkce na elektrické vrtačky s příklepem a vrtačky bez příklepu. Stejně tak si můžete vybírat mezi aku vrtačkou s příklepem a aku vrtačkou bez příklepu.
Pro profesionální použití se může hodit stolní vrtačka nebo sloupová vrtačka, které jsou vhodné pro přesnější a bezpečnější vrtání dřeva i železa a bývají součástí každé dílny.

Akumulátorová vrtačka nebo elektrická? To je to, oč tu běží

Napájení je první otázkou, na kterou si při výběru té pravé vrtačky musíte odpovědět. Elektrické vrtačky, které se při použití musí zapojit do sítě, jsou obvykle lehčí, protože nemají akumulátor. Zároveň ale práce s nimi může být omezená a mnohdy je nutné použití prodlužovacího kabelu, abyste se dostali přesně tam, kam potřebujete.

Tyto starosti s tzv. aku vrtačkami odpadají. Akumulátorová vrtačka je mobilní a můžete s ní vrtat kdekoliv, aniž by vás obtěžoval napájecí kabel. Moderní aku vrtačky jsou napájeny pokrokovým typem dobíjecích akumulátorů, které se obvykle rychle nabíjejí a vydrží poměrně dlouhou dobu. Bez problému tak na jedno nabití zvládnete vyvrtat i přivrtat vše, co je potřeba. 

Elektrické vrtačky s příklepem i bez příklepu mají obvykle vyšší výkon. Hodí se proto např. pro vrtání do zdi, zatímco pro vrtání do sádrokartonu postačí aku vrtačka. Výkon elektrických vrtaček se uvádí ve wattech.

Výkon aku vrtačky se odvíjí od použitého akumulátoru. Uvádí se ve voltech – čím vyšší je výkon, tím silnější je vrtačka. U akumulátorových vrtaček se výkon pohybuje mezi 12 – 20 V.

 

Výhody elektrické vrtačky (s příklepem i bez):

  • menší hmotnost
  • vyšší výkon
  • nemusí se nabíjet
  • vždy připravena k použití

 

Výhody aku vrtačky (s příklepem i bez):

  • možnost vrtání kdekoliv – není potřeba napájecí kabel
  • při plném nabití vydrží pracovat dlouho
  • univerzální nářadí do každé domácnosti

 

K čemu budu vrtačku používat?

Další důležitá otázka pro správný výběr. Pokud vrtačku plánujete použít mimo jiné k vrtání do zdi, nemine vás zvážení tzv. příklepové vrtačky. Budete chtít vrtat do zdi díry o velkém průměru? Zvolte elektrickou vrtačku s příklepem a nízkým počtem otáček. 

Oblíbené je také používání vrtačky pro šroubování. Pro náročnější šroubovací úkony vybírejte vrtačku s možností regulace otáček a kroutícího momentu, se kterou budete moct šrouby také odstraňovat. Pro občasné domácí sestavení švédského nábytku si v klidu vystačíte s aku šroubovákem.

Vyberte si u nás příklepové vrtačky i vrtačky bez příklepu

Příklepové vrtačky jsou nepostradatelné pro pohodlné vrtání do tvrdých povrchů, jako je zdivo nebo beton. Elektrické vrtačky s příklepem se hodí v domácnosti, dílně i na zahradě, například pro připevnění těžších polic, zabezpečení okapů i další úkony. Při výběru příklepové vrtačky je dobré sledovat možnost nastavení točivého momentu, díky které je možné vrtat výkonně a zároveň omezit poškození okolní plochy. Příklepové vrtačky mohou zároveň sloužit jako elektrický šroubovák.

 

Vrtačky bez příklepu spojují vysoký výkon a pohodlné dlouhodobější používání. Bývají lehčí než vrtačky s příklepem.

Důležité je pohodlné používání

Při výběru vrtačky myslete také na sebe. Použití sebelepší vrtačky se pro vás po čase může stát trestem, pokud si vyberete špatný typ. Při výběru elektrické vrtačky s příklepem i akumulátorové vrtačky dbejte na celkovou hmotnost a ergonomický design. Zároveň důkladně zvažte, zda pro vás bude pohodlnější bezdrátové vrtání s menším výkonem nebo účinnější vrtání s napájecím kabelem.

Naše tipy na nákup 

Nechce se vám dlouho vybírat a potřebujete mít vrtačku co nejrychleji u sebe? Prohlédněte si naše tipy na nejprodávanější vrtačky ve všech důležitých kategoriích:

 

Nejoblíbenější aku vrtačka: Aku vrtačka Bosch GSB 18V-505 – pro vrtání do hliníku, dřeva, oceli a samozřejmě také s funkcí šroubování

 

Aku vrtačka Makita DF331DSME – kompaktní vrtačka pro vrtání i šroubování 

 

Nejoblíbenější aku vrtačka s příklepem: Aku vrtačka s příklepem Hitachi DV18DSDL – s vysokým točivým momentem a kvalitní baterií

 

Nejoblíbenější elektrická vrtačka bez příklepu: Bezpříklepová vrtačka Makita DP2011 – lehká, pohodlná do ruky

 

Nejoblíbenější elektrická vrtačka s příklepem: Příklepová vrtačka Bosch GSB 16 RE-Z – rychlá, výkonná, s bezpečnostní rukojetí