Jak vybrat pokosovou pilu?

Hledáte pilu, se kterou snadno a čistě provedete šikmý řez nejrůznějšími typy stavebních materiálů? Pro kolmé a jinak šikmé řezání pod úhlem do dřeva, plastu, kovu a dalších podkladů se perfektně hodí pokosová pila. Jak si vybrat tu správnou pokosovou pilu vám poradíme v tomto článku.

Co je pokosová pila

Pokosová pila je určena pro precizní šikmé řezy. S pokosovou pilou tedy můžeme na milimetr přesně řezat plotové laťky, rámy, palubky a další předměty a to i vícekrát za sebou bez nutnosti nastavovat řez pokosové pily stále znovu.
Pokosová pila se může hodit nadšeným domácím kutilům i profesionálům, kteří se zabývají například výrobou dřevěného nábytku.

Parametry pokosové pily

Pokosová pila je složitější zařízení a proto je nutné při jejím výběru zohlednit, k čemu ji přesně chceme používat. K důležitým prvkům elektrické pokosové pily, která dnes z velké části nahrazuje ruční pokosovou pilu, patří zejména: 

  • Radiální rameno pokosové pily – pokud jej pokosová pila má, můžeme s ní provádět delší a větší řezy. Tento typ pokosové pily obvykle využívají profesionálové. Pokosová pila bez radiálního ramene je skvělá pro menší a kratší řezy. Díky absenci ramene je tento typ pokosové pily zároveň lehčí a vhodnější pro hobby využití.
  • Motor – pro bezpečnější používání je lepší, pokud je motor pokosové pily umístěný více vzadu a pokud lze pilu naklánět.
  • Výkon – čím větší výkon, tím lepších a rychlejších výsledků s elektrickou pokosovou pilou dosáhnete.
  • Přemístitelnost – pokosové pily bývají velké a poměrně těžké. Proto se příliš nepočítá s tím, že byste se s elektrickou pokosovou pilou pohybovali v terénu. Masivní elektrická pokosová pila se dá umístit do dílny. Variantou je také stolní pokosová pila. Stojan pro pokosovou pilu se dá zakoupit i zvlášť. Pokud přece jen toužíte po mobilní pokosové pile, můžete si prohlédnout aku pokosovou pilu.
  • Kotouč – větší průměr kotouče umožňuje řezat větší prořez materiálu. Obecně platí - čím více zubů kotouč má, tím je výsledný řez hladší.
  • Osvětlení – výrazně usnadní jakoukoliv práci s pokosovou pilou. 
  • Laser – má-li elektrická pokosová pila laser, můžeme přesně vyznačovat řez. 
  • Odsávání pilin – udržuje pořádek na pracovišti a zamezuje zbytečnému víření nečistot a prachu.


Stolní pokosová pila

Stolní pokosová pila se obvykle umisťuje na vhodně vysoký podstavec nebo stůl, který nám práci s pokosovou pilou usnadní. Pokud nedisponujete prostornou dílnou nebo pokud chcete pokosovou pilu používat kdekoliv, doporučujeme pořídit stojan pro pokosovou pilu nebo univerzální pracovní stůl. Elektrickou pokosovou pilu pak na ně stačí umístit a pohodlné pracovní místo je na světě.

Cena elektrické pokosové pily

Ceny elektrických pokosových pil se v závislosti na jejich vlastnostech mohou lišit o několik tisíc. Pokosovou pilu pořídíte nejvýhodněji ve specializovaném e-shopu Tomek-nářadí.cz. Vybírat si můžete z desítek typů pokosových pil včetně aku pokosové pily již od 2 199 Kč.

Nejlepší pokosová pila

Pokud si při výběru pokosové pily nevíte rady, není od věci inspirovat se nejprodávanějšími položkami. Stovky spokojených zákazníků na e-shopu Tomek-nářadí.cz pořizují nejčastěji tyto modely pokosových pil:

Elektrická pokosová pila s laserem METABO KS 216 – lehká kompaktní pila s odsávání, laserem i osvětlením. Univerzální pokosová pila pro multifunkční využití.

Pokosová pila METABO KGS 254 M – oblíbená a vysoce kvalitní stolní pokosová pila.

Stolní pokosová pila SCHEPPACH HM 90 SL – pokosová pila s vysokou přesností a možností otáčení o 45 °.

Ke všem pokosovým pilám navíc při nákupu v e-shopu Tomek-nářadí.cz získáte garanci záručního i pozáručního servisu. K vybraným pokosovým pilám nabízíme také dopravu zdarma. Objednejte si svoji vysněnou pokosovou pilu ještě dnes.