Jak vybrat příklepovou vrtačku

S pomocí příklepové vrtačky lze snadno provrtat i ty nejtvrdší povrchy jako jsou cihly nebo beton. U všech příklepových vrtaček, lze příklep vypnout, můžete ji pak používat jako obyčejnou vrtačku a vaše sada nářadí se tak rázem rozšíří o další možnosti. Na co si při výběru vrtačky s příklepem dát pozor a jak vybrat příklepovou vrtačku, která bude vyhovovat vašim potřebám?

Co je příklepová vrtačka

Příklepová vrtačka se používá pro vrtání do tvrdých materiálů. Rotační mechanismus vrtačky je v ní doplněný o příklepový mechanismus, který umožňuje rychlejší vrtání s menším úsilím.
Funkci příklepu lze u u příklepové vrtačky vypnout a vrtačku s příklepem pak můžete používat třeba pro šroubování. Je ale dobré myslet na to, že příklepová vrtačka je kvůli výkonu mnohdy těžší než vrtačka klasická a šroubování většího množství vrutů s ní nemusí být pohodlné. 

Vrtačku s příklepem obvykle využijete spíše na stavbě, zatímco vrtačka bez příklepu je určena spíše ke kovo-montážním pracím.

Vrtačka s příklepem: elektrická nebo aku?

Napájení je důležitým parametrem, který bychom při výběru vrtačky s příklepem měli sledovat. Elektrická příklepová vrtačkapřívodní kabel, který zajistí větší výkon a tedy lepší schopnost při déletrvající práci. Aku příklepová vrtačka je zase ideální pro lehčí práce a oproti elektrické vrtačce s příklepem s ní můžeme být přesnější. Aku příklepová vrtačka bez kabelu nám umožní pracovat kdekoliv a je skvělým pomocníkem každého domácího kutila. Ve většině případů má ale aku příklepová vrtačka menší výkon než elektrická příklepová vrtačka. Nezapomeňte se podívat, jakou baterii vaše vybraná bezdrátová příklepová vrtačka obsahuje – obvykle to bývá kvalitní LI-ION akumulátor s dlouhou životností. 

Vrtačka s příklepem: důležité parametry

Co jiného ještě nepřehlédnout při výběru vrtačky s příklepem?

 • Výkon (W) – čím vyšší, tím výkonnější příklepová vrtačka je.
 • Možnost nastavení otáček – pro každý materiál se hodí jiné otáčky a proto je dobré, pokud je lze na příklepové vrtačce regulovat.
 • Sklíčidlo – kvalitní sklíčidlo zaručí pevné upevnění vrtáku.
 • Hmotnost – velmi důležitý parametr, pokud hodláte s elektrickou příklepovou vrtačkou provádět delší a náročnější práci.
 • Ergonomie – taktéž důležitý parametr při častém používání, příklepová vrtačka by měla dobře padnou do ruky, neklouzat a příliš nevibrovat. 

Příklepovou vrtačku můžeme vybírat také podle ceny nebo značky. Máme-li například oblíbenou a osvědčenou značku nářadí, můžeme vybírat vrtačku s příklepem z její nabídky. 

Příslušenství k příklepové vrtačce

K vrtačce s příklepem je vhodné pořídit alespoň základní sadu vrtáků, které pro práci s vrtačkou potřebujeme. U aku příklepových vrtaček se může stát, že je příklepová vrtačka nabízena k prodeji bez akumulátoru – v tom případě je nutné si obstarat také akumulátor. Hodláte-li příklepovou vrtačku používat i bez funkce příklepu, doporučujeme přihodit sadu hrotů s magnetickým držákem pro pohodlné šroubování a utahování.

Příklepová vrtačka z bazaru

Uvažujete nad koupí příklepové vrtačky z bazaru? Na základě dlouholetých zkušeností vám to rozhodně nemůžeme doporučit. Při koupi bazarového nářadí nikdy nemáte jistotu, jak bylo se strojem zacházeno. V případě aku příklepové vrtačky byste tak mohli narazit například na starý akumulátor a u elektrické příklepové vrtačky na zničený kabel nebo spálený motor. 

Na e-shopu Tomek-nářadí.cz můžete pohodlně vybírat z desítek nových a kvalitních elektrických příklepových vrtaček i aku příklepových vrtaček podle svých představ. Pořídíte u nás příklepové vrtačky v různých cenových kategoriích – skvělá vrtačka s příklepem nemusí stát majlant. Zapomeňte na bazary a objednejte si vysněnou vrtačku s příklepem ještě dnes.

Nejlepší příklepová vrtačka

Nejlepší příklepová vrtačka může pro každého představovat něco jiného. Vybrali jsme pro vás proto tři favority v hlavních kategoriích vrtaček s příklepem, abychom vám usnadnili výběr.

Nejlepší elektrické příklepové vrtačky:

 1. METABO SBE 650 elektrická příklepová vrtačka + mobilní dílna 
 2. Elektrická příklepová vrtačka 500W
 3. Vrtačka s příklepem METABO SBE-2

Nejlepší aku příklepové vrtačky:

 1. Aku příklepová vrtačka s kufrem METABO
 2. Aku příklepová vrtačka/šroubovák s příklepem 
 3. Aku příklepová vrtačka SB 18L