Jak vybrat okružní pilu?

S pomocí kotoučové pily (okružní pily) můžete provádět rychlý přímý nebo šikmý řez.

Okružní pila (kotoučová pila) je proto perfektní pro řezání jakýchkoliv dřevěných kusů. Využijete ji především při řezání dřevěných desek a dalších dřevěných tvarů. Pro řezání kovu volíme okružní (kotoučové) pily na kov.

Zajímá vás, jak vybrat okružní pilu? Pojďte se s námi podívat, jaké parametry při výběru kotoučové pily zvážit a jak si vybrat tu správnou kotoučovou pilu přesně pro vás.

Co by měla mít okružní (kotoučová) pila

Okružní pila by měla mít především ostrý kotouč. Ten se u jednotlivých modelů okružních (kotoučových) pil může lišit svým průměrem. S průměrem kotoučové pily souvisí hloubka řezu, která se uvádí v milimetrech. Čím větší průměr má kotouč, tím větší má hloubku řezu a naopak. Je důležité si tedy přesně ujasnit, čeho chci s okružní pilou dosáhnout.
Další důležitou částí kotoučové pily je deska. Ta může být vyrobena z mnoha druhů materiálu a od použitého materiálu se také odvíjí její odolnost. 

Pravítko na okružní pile usnadní řezání a pohlídá za vás přímost řezu. 

Jaké parametry ruční okružní pily při výběru sledovat?

Vedle průměru kotoučové pily je vhodné zvážit i další parametry:

 • Výkon a otáčky 

  Stejně jako u jiných strojů platí, že čím větší výkon a čím více otáček kotoučová pila má, tím lepšího výsledku s ní dosáhneme. S výkonem a množstvím otáček ale samozřejmě roste také cena kotoučové pily. Opět tedy záleží na tom, co přesně s kotoučovou pilou potřebujeme řezat. Zlatou střední cestou pro neprofesionální použití je okružní pila s 3000 otáčkami za minutu.
 • Hmotnost okružní pily

  Hmotnost se může zdát jako nedůležitý parametr, ale opak je pravdou. Čím těžší okružní pila je, tím méně pohodlná při delším používání bude 
 • Odsávání prachu a pilin

  Vychytávka v podobě odsávání pilin a prachu u okružní pily ocení především vaše plíce. Kotoučová pila s odsáváním také nenadělá tolik nepořádku. Některé kotoučové pily nemají odsávání integrované, ale lze k nim připojit například hadici od vysavače.
 • Kabel nebo akumulátor

  Ruční okružní pily obvykle mají kabel, který někomu může při řezání překážet. V takovém případě může být lepší volbou aku okružní pila, která kabel nemá a umožňuje tak použití okružní pily defacto kdekoliv (je-li akumulátor dostatečně nabitý). Pokud se s kotoučovou pilou nehodláme nikde pohybovat a chceme ji například jako součást dílny, můžeme zvolit stolní okružní pilu

Jaké jsou typy kotoučových pil

Nejčastějším typem je ruční kotoučová pila. V kategorii ručních kotoučových pil můžeme dále vybírat kotoučové pily na dřevo nebo kotoučové pily na kov. Ruční okružní pila může mít také podobu aku okružní pily, která nemá kabel. Aku okružní pily najdete v samostatné kategorii aku nářadí.
Vedle ručních okružních pil existují i stolní okružní pily s větším výkonem.

Cena okružní pily

Při přemýšlení nad tím, jak vybrat kotoučovou pilu, budete určitě přemýšlet i nad cenou okružní pily (kotoučové pily). Okružní a kotoučové pily seženete nejvýhodněji na e-shopu Tomek nářadí, který nabízí všechny typy okružních pil za nejlepší ceny.

Ruční okružní pily zde seženete už od 1 489 Kč, aku okružní pily nabízí Tomek nářadí od 1 090 Kč a výkonnější stolní okružní pilu od 2 999 Kč. 

Stále nevíte, jak vybrat kotoučovou pilu?

Připravili jsme pro vás přehled pěti nejprodávanějších modelů okružních pil (kotoučových pil):

 1. Kotoučová pila EXTOL Premium
 2. Ruční okružní pila MAKITA HS0600
 3. Ruční okružní pila MAKITA HS7611
 4. Aku okružní pila EXTOL Premium
 5. Stolní okružní pila BOSCH GTS 635-216

K nákupu okružních a kotoučových pil v e-shopu Tomek nářadí získáte také garanci servisu v záruční i pozáruční lhůtě. Vyberte si ze široké nabídky okružních pil značek Bosch, MAKITA, EXTOL Premium a dalších tu pravou ještě dnes.