Jak vybrat hoblovku s protahem? (protahovačku)

Hoblovka nebo protahovačka jak se jí někdy přezdívá, by neměla chybět v žádné dílně při práci se dřevem. Tento typ nářadí je vhodný pro úpravu čelních ploch desek či hranolů a to za pomocí rotujících nožů. Hoblovka také disponuje funkcí srážení pro úpravu hran materiálu a automatickým protahem, který zajistí přesné a rovnoměrné opracování dřeva. Z neopracovaného kusu dřeva tak jednoduše vykouzlí uhlazené desky, které poté mohou zdobit vaši pergolu či vnější a vnitřní prostory domu.

Typy hoblovek s protahem

Základní dělení hoblovek s protahem lze provádět na základě hmotnosti a velikosti s čímž úzce souvisí kvalita provedení a účel použití a to na hoblovky:

 • stacionární hoblovky s protahem,
 • přenosné (stolní) hoblovky s protahem

hoblovka-s-protahem-holzstar-adh-41-c
Stacionární hoblovky s protahem 

Tento typ hoblovky je určen spíše pro profesionály, kteří potřebují vysoký výkon a odpovídající kvalitu ke každodenní práci. Jedná se o stroje, které jsou vyrobeny z kvalitních materiálů (jako je například litinový stůl) disponující vysokou tuhostí. Tomu také odpovídá hmotnost, která mnohdy přesahuje i 200 kg. Kvalitě také odpovídá cena, která začíná na 30 tisíc Kč. Při pořízení tohoto stroje je tedy třeba počítat s vyčleněním většího prostoru.

 

stolni-hoblovka-s-protahemPřenosné -
stolní hoblovky s protahem

Jedná se o poloprofesionální až hobby stroje, které jsou vhodné do domácí dílny pro hobby kutily. Funkčně se nikterak neliší od profesionálních hoblovek, nicméně se jedná o stroje o menších rozměrech - čemuž odpovídá také velikost zpracovávaného materiálu. Manipulace s tímto typem hoblovky je díky poměrně nízké váze a kompaktním rozměrům jednoduchá a jsou tedy lehce skladné a přenosné.

Klíčové parametry hoblovky s protahem

Při výběru hoblovky s protahem se setkáme s několika důležitými parametry, které je potřeba před koupí zvážit.

 

  Příkon hoblovky s protahem

Jedná se o důležitý parametr, kterým disponuje elektromotor, jenž dodává výkon hoblovce. Příkon menších hoblovek do 30 kg pro hobby kutily se pohybuje v rozmezí 1200 - 1800 W, který je dostačující pro běžné opracování menšího materiálu. Stacionární hoblovky pro profesionální využití disponují poté příkonem 2000 W a výše, přičemž ideální příkon se pohybuje okolo 2500 W

  Napájení hoblovky s protahem

S příkonem hoblovky je úzce spjato napájení elektromotoru. Většina stolních hoblovek s protahem pro hobby využití disponuje napětím 230 V a jednofázovým indukčním motorem. Výkonnější hoblovky poté disponují napětí 400 V s třífázovým indukčním motorem. V tomto případě je tedy třeba si ověřit zdali prostory, kde bude hoblovka usazena disponují zásuvkou s napětím 400 V pro hoblovky vyžadující vyšší napětí. V dílnách, ale i v domácnostech je to dnes již standardem, nicméně například chalupy mohou mít zásuvku pouze pro 230 V. Níže si ukážeme základní rozdíly mezi napětím 230 a 400 V a tedy mezi jednofázovým a třífázovým indukčním motorem.

 

  Jednofázový indukční motor   Třífázový indukční motor
 • Nízký startovací moment 
 • Jednoduchá a lehce skladovatelná konstrukce
 • Nižší účinnost
 • Nižší faktor síly
 • Vysoký startovací moment 
 • Komplexní a mohutnější konstrukce
 • Vysoká účinnost 
 • Vysoký faktor síly 

 

  Počet otáček hoblovky s protahem

Počet otáček hoblovky je závislý nikoliv na kvalitě (ceny) hoblovky ale zejména na její velikosti resp. velikosti válců. V případě menších hoblovek pohybující se v kategorii poloprofesionálních až hobby strojů je standardní rozsah otáček okolo 8000 ot/min. U větších (stacionárních) hoblovek pro profesionální, každodenní využití ve specializovaných dílnách se pohybují otáčky okolo 5000 ot/min.

 Úběr materiálu hoblovky s protahem

Jedná se o metriku, která udává kolik hoblovka odebere materiálu (třísky) na jeden protah. Tento nastavitelný parametr je totožný jak v případě menší hobby hoblovky tak i stacionární a pohybuje se v rozmezí 1-3 mm, přičemž nejčastější úběr třísky u většiny hoblovek dosahuje maximální výšky 2 mm.

sirka-a-vyska-zaberu-hoblovky Šířka záběru a výška protahu hoblovky s protahem

 • Šířka záběru - tento parametr nám udává jak široký materiál lze danou hoblovkou opracovávat. Před koupí hoblovky je třeba věnovat tomuto parametru zvýšenou pozornost. Nejprve je dobré si promyslet účel hoblovky. Pokud budete zpracovávat menší latě či trámky, postačí šíře hoblovacích válců do 20 cm. Robustnější hoblovky poté mohou disponovat šířkou záběru několikanásobně vyšší a bez problému si tak poradí s velkými trámy určenými pro stavbu pergoly či dřevostavby.
 • Výška protahu -  další neméně důležitý parametr, který je třeba brát v úvahu. Jedná se o ukazatel maximální výšky materiálu, který lze opracovávat protahováním. Výška protahu je nastavitelná a pohybuje se v rozmezí 10 - 120 mm u menších hobby hoblovek. S rozměry hoblovky poté roste i výška protahu, která mnohdy přesahuje 200 mm.

   Hmotnost hoblovky s protahem

V tomto případě lze říct, že růstem téměř všech zvýšených parametrů roste i hmotnost. Velké a robustní hoblovky s protahem s velkou šířkou a výškou hoblování, stejně jako příkonem mohou dosahovat hmotnosti stovek kilogramů. Naopak menší hoblovky určené spíše pro hobby práci dosahují váhy do maximální výše 50 kg a disponují tak značnou mobilitou.

 Příslušenství hoblovky s protahem

 • Hoblovací nože: jedná se o příslušenství, které se ve většině případů vyskytuje již v základním balení hoblovky. Menší hoblovky disponují standardně dvěma hoblovacími noži. Větší (stacionární) hoblovky mají poté nože tři, nicméně na trhu existují i hoblovky disponující čtyřmi noži. S vyšším počtem nožů poté roste produktivita práce.


Hoblovací nože pro menší hoblovky nejsou nikterak nákladné a dají se v drtivé většině pořídit do jednoho tisíce korun. V případě větších hoblovek je to o něco více. Pokud však nedojde k mechanickému poškození lze hoblovací nože nabrousit a používat je opakovaně.

 

hoblovaci-noze

 • Řemen posuvu - tato součástka se stará o pohon válce pro správné fungování protahu. Zároveň s hoblovacími noži se jedná o jednu z nejvíce namáhaných součástí a tedy o spotřební materiál, u kterého se po určité době neobejdete bez výměny.

remen-na-hoblovku

 • Odsávání: Odsavač se postará o odpad, který nevyhnutelně vzniká při práci s hoblovkou. Jedná se o klíčové příslušenství, bez kterého hoblovka nemůže dlouhodobě fungovat a to z důvodů poměrně rychlého zanesení stroje. Stejně tak je odsavač nezbytný pomocník při práci v uzavřených prostorách.

odsavac-pilin-na-hoblovku

 • Magnetický ustavovač nožů: tato pomůcka slouží k snadnému a přesnému nastavení hoblovacích nožů do požadované polohy. Klíčové je zejména nastavení všech hoblovacích nožů do stejné polohy. V opačném případě bude hoblovat pouze ten, který je usazen nejvýše.

magneticky-ustavovac-nozu-na-hoblovku

 • Polohovací pravítko: slouží k nastavení úhlu hrany hoblovaného materiálu.

polohovaci-pravitko-u-hoblovky

Zástupce menší (hobby) stolní hoblovky s protahem

1. Scheppach HMS 1080

Příkon: 1500 W ● napájení: 230 V ● Výška protahu: 120 mm ● Otáčky: 9000 ot/min. ● Záběr protahování: 254 mm ● Úběr materiálu: 2 mm ● Počet nožů: 2 ● Hmotnost: 27,5 Kg ●

hoblovka-s-protahem-scheppach-hms-1080Scheppach HMS 1080 je zástupcem menší hoblovky s protahem pro klasické hoblování dřeva s funkcí protahu. Disponuje kvalitním a pevným stolem a dvěma hoblovacími noži pro přesné výsledky hoblování. Díky kompaktním rozměrům a nízké váze lze hoblovku od společnosti Scheppach snadno přenášet a pracovat tak jednoduše jak na zahradě, tak i v dílně. V nabídce společnosti Scheppach můžeme naleznout i menší a levnější alternativu v podobě HMS 850.

 

 

  

Hlavní přednosti

 • Nízká hmotnost a kompaktní rozměry
 • Výkon


2. Roxta RHP-200

Příkon: 1250 W ● napájení: 230 V ● Výška protahu: 120 mm ● Otáčky: 8500 ot/min. ● Záběr protahování: 204 mm ● Úběr materiálu: 2 mm ● Počet nožů: 2 ● Hmotnost: 23 Kg ●

hoblovka-s-protahem-roxta-rhp-200

 

Jedná se o velice oblíbenou hoblovku s protahem s funkcí protahu určenou pro opracovávání latí či trámů menších rozměrů. Díky kompaktním rozměrům a nízké váze je s hoblovkou jednoduchá manipulace a najde tak uplatnění v každé hobby dílně. Za přijatelnou cenu tak uživatel dostane kvalitní hoblovku s bohatým příslušenstvím.

 

 

 

 

Hlavní přednosti

 • Nízká hmotnost a kompaktní rozměry
 • Nízká cena

 

3. Holzstar ADH 305

Příkon: 1800 W ● napájení: 230 V ● Výška protahu: 160 mm ● Otáčky: 9500 ot/min. ● Záběr protahování: 305 mm ● Úběr materiálu: 2 mm ● Počet nožů: 2 ● Hmotnost: 42 Kg ●

hoblovka-s-protahem-holzstar-adh-305

Holzstar ADH 305 představuje poloprofesionální stroj určený pro dřevo - modelářské práce a řemeslníky. Samozřejmostí je snadno nastavitelná výška protahu s širokým rozsahem. Váha pohybující se kolem 40 kg umožňuje lehkou manipulaci pro práci  i mimo dílnu. Mezi důležité bezpečnostní prvky této hoblovky s protahem poté patří tepelná pojistka, zamezující přetížení motoru. Možnou alternativou poté může být Holzstar ADH 250 či její menší verze Holzstar ADH 200.

 

 

 

Hlavní přednosti

 • Vysoký výkon
 • Vhodná i pro každodenní práci

 

Zástupce větších stacionárních hoblovek

1. Proma HP-310/400

Příkon: 2200 W ● napájení: 400 V ● Výška protahu: 220 mm ● Otáčky: 4000 ot/min. ● Záběr protahování: 310 mm ● Úběr materiálu: 3 mm ● Počet nožů: 4 ● Hmotnost: 345 Kg ●

hoblovka-s-protahem-proma-HP-310-400
Jedná se o kvalitní, stacionární hoblovku s protahem disponující třífázovým indukčním motorem pro vyšší účinnost. Konstrukce hoblovky je vyrobena z litiny zajišťující vysokou stabilitu a tuhost. Díky tomu je vhodná i pro menší sériovou výrobu v truhlářských dílnách. Snadno si poradí i s obráběním tvrdého dřeva a to za pomocí čtyř rotujících nožů. Samozřejmostí je strojní posuv pro snadnou a přesnou práci. Výkonnější a robustnější alternativu poté představuje Proma HP-410/400.

 

 

 

Hlavní přednosti

 • Vhodná i pro sériovou výrobu
 • třífázový indukční motor s vysokou účinností
 • Disponuje čtyřmi noži

 

3. Holzstar ADH 41 C

Příkon: 3000 W ● napájení: 400 V ● Výška protahu: 225 mm ● Otáčky: 5200 ot/min. ● Záběr protahování: 400 mm ● Úběr materiálu: 3 mm ● Počet nožů: 3 ● Hmotnost: 260 Kg ●

hoblovka-s-protahem-holzstar-adh-41-c
Další z řad kvalitně zpracovaných stacionárních hoblovek s protahem uzpůsobených k sériové výrobě. Mezi hlavní benefity patří snadno nastavitelná výška protahu dosahující až 225 mm. Výkon zajišťuje třífázový indukční elektromotor s vysokým příkonem. O dostatečnou přesnost a tuhost se postará pracovní stůl z hliníkového odlitku a hliníkový doraz se snadno nastavitelným rozsahem úhlu. Pro méně náročné uživatele toužící po menších rozměrech nabízí společnost Holzstar kompaktnější provedení v podobě ADH 31 C.

 

 

 

 

Hlavní přednosti

 • Vhodná i pro sériovou výrobu
 • třífázový indukční motor s vysokou účinností
 • Kvalitní a robustní konstrukce