Vrtací vs bourací vs kombinované kladivo - jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Elektrická pneumatická kladiva jsou vhodné stroje při potřebě vrtání do zdi, odstraňování starých dlaždic/obkladů nebo k bourání betonu (potěrového a podlahového). Rozbít konstrukční beton zvládnou pouze velká demoliční kladiva. Někdy může být problém rozeznat, které kladivo je vhodné na daný druh práce. Rozklíčovat jednotlivé specifikace typů elektrických pneumatických kladiv a účel jejich využití Vám pomůžeme v tomto článku.

 Na trhu rozlišujeme tři typy elektrických pneumatických kladiv:

  • Vrtací (rotační) kladiva
  • Kombinovaná kladiva
  • Bourací/sekací kladiva

typy-elektrickych-pneumatickych-kladiv

 

 

Funkce

Vrtací kladiva

Kombinovaná kladiva

Bourací / sekací kladiva

Režimy:

  • Vrtání
  • Vrtání s příklepem
  • Vrtání
  • Vrtání s příklepem
  • Sekání
  • Sekání

Upnutí nástroje:

  • SDS +
  • SDS +
  • SDS MAX
  • SDS MAX
  • Šestihran

Užití:

  • Příklepové a bezpříklepové vrtání pro každodenní využití
  • Příklepové vrtání do betonu
  • Pro lehčí bourací práce
  • Pro velké demoliční práce

 

Vrtací (rotační) kladivo

Mechanismus vrtacího kladiva funguje na bázi rotace s pneumatickým příklepem. Díky systému rotačního pneumatického příklepu si vrtací kladivo snadno poradí s vrtáním do betonu. Jeho konstrukce je navržena tak, aby poskytovala komfort při každodenní práci jak na stavbě tak i v domácnosti. Mezi hlavní benefity vrtacího kladiva patří všestrannost co se týče vrtaných materiálů. Možnost vypnutí příklepu umožňuje vrtací kladivo využít pro vrtání do široké palety materiálů. Další nezpochybnitelnou výhodou je relativně nízká váha, která poskytuje možnost snadné manipulace a delších pracovních intervalů při práci.

 Funkce vrtacího kladiva 

Vrtací kladiva disponují dvěma funkcemi:

  • Vrtání s příklepem: tato funkce poskytuje možnost vrtání do betonu či zdiva a to za pomocí pneumatického příklepu

Vrtání bez příklepu: drtivá většina vrtacích kladiv disponuje možností vypnout příklep. Poté se z vrtacího kladiva stává “klasická” vrtačka vhodná pro vrtání do dlažby, obkladů, dutých cihel, dřeva, železa, hliníků nebo plastu

Nejčastěji využívané nástroje při práci s vrtacím kladivem

Mezi nejčastěji používané nástroje se řadí vidiové vrtáky (většinou dvou nebo čtyřbřité) s upináním SDS +, které slouží k vrtání do zdiva a betonu. Nicméně se na trhu vyskytují i vrtáky s upnutím SDS MAX určené pro robustnější vrtací kladiva. V případě, že kladivo disponuje funkcí vyměnitelného sklíčila (nasazení druhé hlavy pro upínání válcové stopky), lze při zvolení bezpříklepového vrtání do kladiva nasadit “klasické” vrtáky do dřeva, kovu či nerezu. Dalším často používaným nástrojem je vrtací korunka sloužící k vytvoření kruhového otvoru do různých typů materiálu. 

Kombinované kladivo

Kombinované kladivo je univerzální stroj, jehož přepínání funkcí umožňuje vrtání s pneumatickým příklepem a sekání, vhodné pro lehké bourací práce. Při koupi kombinovaného kladiva je důležité pracovat s předpokladem, že bude kladivo primárně využívané pro vrtání. Sekání lze považovat spíše za sekundární funkcí vhodnou na vysekávání drážek pro elektroinstalaci čí osekávání omítek a nenáročné bourací práce. Jedná se o něco málo objemnější a těžší nářadí než výše zmíněné vrtací kladivo, ale pořád jde o nástroj poskytující dostatečný komfort při každodenním užívání.

 Funkce kombinovaného kladiva 

U kombinovaného kladiva lze volit mezi třemi funkcemi:

  • Vrtání s příklepem: stejně jako u vrtacího kladiva, tato funkce umožňuje vrtat do betonu či kamene
  • Vrtání bez příklepu: vhodná funkce pro vrtání do materiálů, které by se mohly příklepovým vrtáním poškodit (obklady, dlažba, duté cihly) a do běžných materiálů (dřevo, železo, hliník, nerez, plast)
  • Sekání: ideální režim pro lehké bourací práce kdy nedochází k rotačnímu pohybu a je využíván pouze pneumatický příklep. 

 

Nejčastěji využívané nástroje pro práci s kombinovaným kladivem

Stejně jako v případě vrtacího kladiva se často používají vidiové vrtáky pro vrtání s pneumatickým příklepem do betonu či kamene. Díky funkci sekání lze využít i ploché či drážkovací sekáče nebo široké lopatky pro menší bourací práce. Mechanismus upnutí je i v tomto případě nejčastěji SDS +.

Bourací kladivo 

Jak lze odvodit z názvu, bourací kladivo slouží primárně k demoličním pracem a představuje tak nepostradatelný nástroj na každou stavbu. Bourací kladiva mají odlišné konstrukční prvky než předchozí typy kladiv. Robustní a dlouhé tělo umožňuje uživateli vytvářet větší tlak v kontaktním bodě s materiálem. Vzdálenost mezi uživatelem a kontaktním bodem zajišťuje bezpečnější práci. Nicméně ke snížení rizika zranění je při práci s bouracím kladivem výrazně doporučeno použít ochranné pomůcky (brýle, sluchátka). Co se týče četnosti používání, nepatří bourací kladivo k tak běžným strojům, jako výše uvedená kladiva. Naopak, při úkonech, kde už nestačí vrtací nebo kombinovaná kladiva, přichází na řadu tento produktivní pomocník.

 Funkce bouracího kladiva 

  • Sekání: bourací kladivo disponuje pouze funkcí sekání, které však poskytuje díky silnému pneumatickému příklepu a příkonu elektromotoru dostatečný výkon pro těžké demoliční práce. 

 Sekací kladivo

Na trhu se můžeme setkat s pojmem sekací kladivo. Stejně jako v případě bouracího kladiva disponuje pouze funkcí sekání a je tak vhodné zejména pro demoliční práce. Sekací kladivo lze tedy považovat za téměř totožné nářadí jako je kladivo bourací. Rozdílnost lze nalézt ve velikosti, kdy výrobci ve většině případů užívají přízvisko sekací v případě menších kladiv, zatímco pod pojmem bourací kladivo se myslí robustní stroj, který často dosahuje větší síly příklepu a vyššího výkonu.

Nejčastěji využívané nástroje pro práci s bouracím kladivem

Při práci s bouracím (sekacím) kladivem se využívají zejména dva typy nástrojů, kterými jsou sekáče a špice. Ploché sekáče díky široké ploše disponují větším rozsahem záběru. Na druhou stranu špice směřuje vysokou sílu úderu do jednoho bodu (vrchol jehlanu), díky čemuž se stává vynikajícím nástrojem při demolici tvrdých materiálů jako je konstrukční beton nebo kámen. V tomto případě je mechanismus upnutí nejčastěji SDS MAX.

 A jak je to s klíčovými parametry ?

Kromě rozdílnosti v účelu využití a disponujícími funkcemi se různé typy kladiv odlišují i v klíčových parametrech

Klíčové parametry Vrtací kladiva Kombinovaná kladiva Bourací / sekací kladiva
Příkon: 600 - 1 200 W 800 - 1 500 W 1 000 - 2 300 W
Síla pneumatického příklepu: 1 - 6 J 2,5 - 10 J 10 - 60 J
Hmotnost: Do 5 kg 5 – 7 kg 10 kg a více